Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Výprava za českými korunovačními klenoty

7. 02. 2023 14:55:12
Sedm zámků museli klíčníci odemknout, aby Korunní komora ve Svatováclavské kapli vydala nejvzácnější poklad naší země. A já se poprvé v životě vydala na náročnou a mrazivou cestu k nim.

Má slavnostní premiérová výprava za českými korunovačními klenoty se započala 19. ledna 2023 v 8:20 v polovině Starých zámeckých schodů, kde jsem narazila na konec fronty. Ajaj, tak to bude dlouhý. První zdržující kontrola je u vstupu do hradu, ale za ní jsem hezky popošla až do poloviny zahrady Na Valech. Sluníčko krásně hřálo a já se těšila čím dál tím víc. Lidé okolo mě si povídají, dobrá nálada a krásný výhled na Prahu tu je. Usmívám se, i když je mi v mínus dvou stupních trochu zima a záda bolí jako ďas.

Stoupám po Býčím schodišti... a už vidím vysoké věže katedrály! Jsem blízko velkému zázraku. Nahoře na nádvoří je pěkná zima a fouká, brr. Už necítím nohy, ale těšení je pořád větší. Jsem uvnitř. Ve 12:21.Tedy přesně po čtyřech hodinách. Další kontrola, tentokrát jako na letišti, nejen rámy, ale i skenery kabelek a batohů. S pokorou vcházím do katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Hrají varhany, okamžitě mi naskakuje husí kůže a chvílemi se mi do očí derou slzy. To je pokaždé taková krása! Do vitrážových oken svítí paprsky slunce a vy máte pocit, že se tu musí dít zázraky. A už stojím před otevřenou Svatováclavskou kaplí.

Skoro otevírám pusu.. hledí na mě prázdné oční důlky lebky svatého Václava. Chvíle, kdy se ve vás zastaví krev a v duchu se přenesete do roku 935, kdy byl zavražděn. A teď, v roce 2023, tu před ní tiše a dlouho stojím já. Král Karel IV. byl velký sběratel relikvií. Jednou z nejcennějších, kterou kdy získal, je právě lebka svatého Václava, knížete a patrona českého národa. Václav byl zákeřně zavražděn 28. září 935 u vstupu do kostela ve Staré Boleslavi kvůli sporům o moc a český trůn. Jeho ostatky jsou dosud pochovány v katedrále sv. Víta, kde mu nechal Karel IV. postavit překrásnou Svatováclavskou kapli. Lebka je vystavena ve skleněné vitríně, na stříbrném soklu a odpočívá na stříbrem vyšívaném polštářku. Na lebce sedí zlatá čelenka se svatováclavskou orlicí, okolo ní jsou vzácné zelené chrysoprasy a po stranách visí ozdoby s českými granáty. Lebka je pokrytá závěsy a působí tak tajemně.. musím říct, že pohled na ní byl úplně nejvíc... člověk se ponoří do staletí dávno minulých a přeběhne mu mráz po zádech.

Nerada pokračuju dál. Ale už je vidím. Ve velké vitríně obestoupené hradní stráží. České korunovační klenoty. Největší vzácnost a poklad. Srdíčko buší, hlavou se míhají dějiny... cítím hrdost a dojetí... představuju si slavnou korunovaci a Karla IV., kterému možná právě na tomhle místě pokládá arcibiskup na hlavu Svatováclavskou korunu a on se stává naším nejvýznamnějším panovníkem a králem.

Ach.. zlaté jablko, žezlo, kříž, zlatem se třpytí, drahokamy září. Opravdu zázrak. Oči přecházejí..a dech se tají nad nejvzácnější součástí korunovačních klenot. Svatováclavská koruna. Tu nechal Karel IV. vyrobit roku 1346 a 2. září 1347 jí byl v katedrále svatého Víta slavnostně korunován. Koruna se skládá ze čtyř spojených dílů, z každého z nich vybíhá velká lilie. Nad korunou se kříží pásky, které byly použity z opravdového zlatého opasku Karlovy manželky Blanky z Valois. Na výšku i šířku měří koruna 19 cm a váží 2,358 kg.

Je vyrobena z 21 - 22 karátového zlata a zdobí ji neskutečných 94 drahých kamenů a 20 perel. Uprostřed čela září červený rubelit, nad ním ve květu lilie rubín ve tvaru srdce. A dole pak největší modrý Safír. Všechny drahokamy mají přírodní tvar, jsou jen různě leštěné. Některé mají v sobě vyvrtané dírky, což svědčí o tom, že byly původně navlečené na šňůře jako korále. Na vrcholu koruny je kříž, v něm je dutá schránka a v ní by měl být uložen trn z Kristovy koruny. Po obvodu křížku je nápis: "Zde leží trn z koruny Páně".

V roce 2003 byla koruna prozkoumána, ale zjistilo se, že je dutina prázdná. Vloni se ale pomocí speciálního rentgenu objevilo, že je na dně křížku ještě jedna dutina a památkáři nepochybují, že je trn opravdu uvnitř. Já tomu taky věřím. Korunu věnoval Karel IV. svatému Václavu, na jehož lebce dlouhé roky spočívala. Proto nese jméno Svatováclavská po našem nejvýznamnějším světci. Nádhera a dokonalost.

Žezlo a jablko nechal Karel IV. vyrobit jako součást korunovačních klenot. Původní originály jsou ale uloženy v klenotnici ve vídeňském Hofburgu, kam byly převezeny za 30. leté války. Nebyly tak krásně zdobené a nebyly posázené drahokamy. Žezlo a jablko, které tu máme na Pražském hradě nechal vyrobit císař Ferdinand I. roku 1533 a původně sloužili Habsburkům. Jablko je celé ze zlata, je vysoké 22 cm a váží 780 g. Na jeho vrcholu je velký kříž ozdobený modrými safíry, červenými spinely a perlami. Zlaté žezlo je dlouhé 67 cm a váží 1013 g. Je do něj vsazeno 62 perel, 4 safíry a 5 spinelů. Zakončeno je krásným ornamentem ve tvaru rozkvétajícího poupěte.

Opodál v další vitríně visí korunovační plášť s hermelínem. Ten se mi zdá takový malý a drobný.. tolik staletí musel vydržet pohromadě. Je ušitý z luxusní hedvábné tkaniny zvané zlatohlav. Vyšívaný je nití obtočenou plochým zlatým drátkem. Plášť nemá rukávy, zato vzadu je prodloužený do vlečky, to aby korunovaný král udělal ten nejlepší dojem. Dlouho jsem tu stála a uvnitř dušičky se mi odehrávaly příběhy z našich dějin a já cítila obrovské štěstí a vděk za to, že tu můžu být. Když jsem pak vyšla před katedrálu, bylo 13:13. Šťastná, unavená, spokojená. Nejsilnější zážitek na který nikdy nezapomenu.

Autor: Klára Hášová | úterý 7.2.2023 14:55 | karma článku: 16.61 | přečteno: 391x

Další články blogera

Klára Hášová

Napsal by Mácha na Petříně pokračování Máje?

Petřín. Kopec nad Prahou, na kterém jsem si vždycky natrhala kytičku z lučních kvítků, ochutnala křupavé jablko ze stromu a usmívala se nad dvojicemi sedícími v trávě hned jakmile sluníčko vytáhne první sněženky ze země.

22.3.2023 v 15:26 | Karma článku: 8.15 | Přečteno: 95 | Diskuse

Klára Hášová

Obraz Panny Marie ve štítu domu na Kampě umí zázraky

Nejfotografovanější balkónek z celé Prahy. Každý, kdo projde po Karlově mostě se na něj se zalíbením zadívá. Tři lampičky, v létě truhlíky s květinami, v zimě chvojí. A Hlavně má ve štítu obraz Panny Marie, který umí zázraky.

15.2.2023 v 16:02 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 346 | Diskuse

Klára Hášová

Hynaisova opona se vedení Národního divadla nelíbila

Kdo nebyl alespoň jednou v životě v Národním, o hodně přišel. Zlato kam se podíváte, malovaný strop, ze kterého nebudete moct oči odtrhnout a všudypřítomná divadelní múza vás provede naší národní chloubou.

5.1.2023 v 9:14 | Karma článku: 16.43 | Přečteno: 322 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Klára Hášová

Napsal by Mácha na Petříně pokračování Máje?

Petřín. Kopec nad Prahou, na kterém jsem si vždycky natrhala kytičku z lučních kvítků, ochutnala křupavé jablko ze stromu a usmívala se nad dvojicemi sedícími v trávě hned jakmile sluníčko vytáhne první sněženky ze země.

22.3.2023 v 15:26 | Karma článku: 8.15 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jaromír Šiša

Slavkovský zámek, focený uvnitř, naokolo a z nebe.

Hlavní turistická sezóna bere za kliku, a tak průběžně nabídnu par tipů k návštěvě a obdivu. Začnu zámkem ve Slavkově. Jeho historie sahá do 13. století, kdy byl sídlem německých rytířů. K přestavbě zavelel

20.3.2023 v 8:04 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 507 | Diskuse

Veronika Foglová

Chaloupky Orlických hor - Nová Ves

Nová Ves - jméno, které ve svém názvu nese nejvíce obcí v naší vlasti, více než 60. Avšak ta, do níž se dnes podíváme, se počítá mezi zaniklé.

19.3.2023 v 14:16 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 139 | Diskuse

Martina Mičková

Zase jednou rozum nechápal a oči nestíhaly

Navštívila jsem s dětmi interaktivní výstavu For Model na Výstavišti Flora v Olomouci a nevěděla jsem, kam se dříve podívat.

18.3.2023 v 19:14 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 352 |

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl XII. - Šumava - Černé a Čertovo jezero)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

16.3.2023 v 8:42 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 537 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 15.76 Průměrná čtenost 315

Praha je od malička můj domov, první krůčky jsem na Starém Městě udělala a mým velkým snem je jednou se do styrobylého centra přestěhovat zpátky. A sny se plní, když si je hodně přeješ... Praha je nejkrásnější město na světě. Tolik mě baví procházet se jejími uličkami, rozhlížet se kolem sebe, zakopávat při tom o kočičí hlavy, vnímat její historii a odkrývat pořád nová tajemství. A že jich Praha má. Tak ráda fotím její šarm vyprávím o jejích a legendách. Nepřestane mě nikdy bavit. Praha prostě umí obejmout a nepustit. Vítejte a projděte se Prahou s Klárou. :-)

 

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...